Blog

İpucu

Suzuki Kasko

Ultra Kasko

Liberty Sigorta ile işbirliği yapan Suzuki; sigorta acentesi ve yetkili servis hizmetini tek noktadan sunan Suzuki Marka Kasko faaliyetini ULTRAKASKO adı altında hayata geçirerek, Suzuki sahipleri ve araçlarını güvence altına alıyor. Suzuki sahiplerine özel geliştirilen ULTRAKASKO ile hasar durumunda Suzuki araçlar yüksek teknolojik donanımlı Suzuki Yetkili Servislerinde, profesyonel bir ekip ve orijinal yedek parça kullanılarak güvenilir bir şekilde onarılabilecek. Bu kapsamda herhangi bir Liberty Sigorta acentesinden 10 yaş altındaki bir Suzuki araç için poliçe düzenlenmesi durumunda, araç ULTRAKASKO kapsamında değerlendirilebilecektir.

Neden Suzuki ULTRAKASKO?

✔ULTRAKASKO kapsamındaki tüm Suzuki araçların hasar işlemleri Suzuki Yetkili Servislerinde eğitimli ve sertifikalı teknisyenler tarafından yapılacaktır.

✔ Orijinal yedek parça, son teknoloji ekipmanlar ve kaliteli kaporta/boya işçiliği kullanılarak onarılan aracın garantisi korunmuş olur.

✔ Gelişmiş onarım teknikleri ile onarılan aracın 2.el değeri artar.
✔ Suzuki ULTRAKASKO anlaşması olan Suzuki [...]

Sakatlık derecesi %90 veya daha fazla olan malul ve engelliler için T.C. Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayınlanan sirküler aşağıdaki gibidir.

Özel Tüketim Vergisi Sirküleri
T.C. Maliye Bakanlığı
Gelir İdaresi Başkanlığı
Özel Tüketim Vergisi Sirküleri / 12

Konusu : Malul ve Engellilerin Araç Alımında ÖTV İstisnası Uygulamasının Şartları ile İstisnadan Yararlanılan Araçların Satışında Vergi Uygulanması.
Tarihi : 30.04.2010
Sayısı : ÖTV-2/ 2010-3
İlgili Olduğu Maddeler : ÖTV Kanunu madde: 7/2, 15/2-a.

1. Konu:
4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi kapsamında ilk iktisabı yapılacak araçlarda ÖTV istisnası uygulaması ile bu istisnadan yararlanılarak iktisabı yapılan araçların devrinde ÖTV yönünden oluşan tereddütlerin giderilmesine ilişkin açıklamalar, bu sirkülerin konusunu oluşturmaktadır.

2. Konuyla İlgili Yasal Hüküm ve Düzenlemeler:
ÖTV Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendi ile bu Kanuna ekli (II) sayılı listede yer alan kayıt ve tescile tâbi mallardan;
a) 87.03 (motor silindir [...]

Otomobil tutkunları arasındaki en önemli tartışma konularından biri, hangi vites çeşidinin daha rahat, iyi, pratik, seri, kısacası daha iyi olduğudur. Bununla ilgili birçok yanlış söylentinin de olduğunu, vites seçimiyle ilgili her duyduğunuza inanmamanız gerektiğini bu yazıyla kanıtlamak istiyoruz.

“Otomatik vites mi, manuel mi daha iyi?”, “Otomatik vitesin düz vitese göre dezavantajları var mı?” ya da “Manuel vites mi, otomatik vites mi çok yakar?” gibi sorularla birçok farklı platformda tartışılan bu konu hakkında en doğru bilgileri vermek için iki vites çeşidini karşılaştırdık.

Düz Vites ile Otomatik Vites Arasında Ne Fark Var?

Bu iki araç tipi arasındaki asıl fark, vites şanzımanının çalışma prensibidir. Düz viteste, sürücünün manuel olarak ayarladığı şekilde vites değiştirilirken otomatik viteste araç, hangi vitese geçmesi gerektiğine hız ve motor devri arasında bir bağlantı kurarak kendisi karar verir. Bu küçük fark, yakıt tüketimi, manevra kabiliyeti, güvenli sürüş, konfor gibi birçok konuda değişiklikleri beraberinde getirir.

Otomatik-manuel vites karşılaştırması yaparken her iki vites türünün avantajları ve dezavantajları [...]

Otomobili Rölantide Isıtmayın
Motoru rölantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketiminini de artıran önemli noktalardan biridir. Motoru çalıştırıp yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır. Yani otomobili üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirsiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda var.

Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün
Birinci vitesi yalnızca otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişir. Motor devri krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d’lik maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir. Bu devirde kalacak biçimde [...]

Araç bakımı için ipuçları ile birlikte uzun yıllar büyük sorun yaşamadan aracınızı güvenle kullanabilirsiniz. her sürücü otomobilini çok sever fakat erkekler ve otomobilleri arasında kimsenin anlamayacağı özel bir bağ bulunur. Aracınızı sorunsuz kullanmak için bazı ipuçlarını sizler için hazırladık.

Otomobil Genel Bakım Önerileri

Arabaların bakımları zamanı geldiğinde değil günlük ve haftalık olarak yapılmalıdır. Düzenli ve devamlı olarak bakımlı bir araca sahip olmak isteyenler için yapılması gerekenler şunlardır;

 • Arabanıza aşırı yük yüklemekten kaçının aktarma organlarının daha çok aşınmasına neden olur
 • Aşırı hızlı araç kullanmaktan kaçının hız limitlerine uyun
 • Ani kalkma ve frenlerden kaçının
 • Emniyet kemeri kullanımını ihmal etmeyin ve kontrol edin
 • Fren kontrollerinizi düzenli olarak yapın
 • Aynalarınızı ve camlarınızı temiz tutun
 • Lastiklerinizin havasını kontrol etmeyi ihmal etmeyin
 • Soğuk havalarda antifriz eklemeyi unutmayın
 • Her hangi bir arızada orjinal parça kullanmayı tercih edin
 • Araç sigortalarını yapmayı unutmayın
Otomobil Günlük Bakımları

Otomobil bakımlarında günlük ve aylık olarak yapılması gereken kontroller mevcuttur. Bu kontrollerden günlük bakımlar aracı çalıştırmadan [...]

  Back to top