Pratik Bilgiler

Otomotiv Hakkında Herşey...

Yakıt Tasarrufu için Tavsiyeler

Otomobili Rölantide Isıtmayın
Motoru rölantide ısıtmak motora verdiği zarar yanında yakıt tüketiminini de artıran önemli noktalardan biridir. Motoru çalıştırıp yola çıktığınızda yaptığınız birinci kilometre sonunda otomobilin yaktığı benzin üç dakika rölantide çalışmış kadardır. Yani otomobili üç dakika ısıtmak için harcanan benzinle 1 km yol yapabilirsiniz. Bu nedenle uzun süreli durmalarda motoru durdurmakta fayda var.

Doğru zamanda vites değiştirin, ekonomik viteste sürün
Birinci vitesi yalnızca otomobili hareket ettirmek için kullanın ve hemen ikinci, üçüncü ve dördüncü viteslere geçin. Vitesler değiştirildiğinde motor devri değişir. Motor devri krank milinin bir dakikada yaptığı devir sayısıdır. 6000 d/d’lik maksimum devir sayısı krank milinin saniyede 100 devir yaptığı anlamına gelir. Her motorun maksimum devir sayısı olduğu gibi en verimli çalıştığı bir devir de vardır. Bu devir otomobilden otomobile değiştiği için teknik verilerine bakıp ya da servislere danışılarak öğrenilebilir. teknik verilerde Maksimum tork adı altında görülen değer genellikle motorun en verimli çalıştığı ve az tükettiği devirdir. Bu devirde kalacak biçimde vitesler değiştirildiğinde gereksiz benzin savurganlığı önemli ölçüde azalacaktır.
Örneğin: Test edilen otomobilin birinde 100 km uzunluğundaki düz bir yolda 4’üncü vitesle 60 km/s sabit hızda gidildiğinde 5.8 litre/100 km tüketilmiş. Aynı koşullarda 3’üncü viteste 9 litre/100 km tüketim saptanmış. Görüldüğü gibi aynı uzunluktaki bir mesafeyi bir vites küçülterek gitmek 3.2 litre, yani yüzde 55 daha fazla tüketime yol açabiliyor. Aynı otomobille 30 km/s sabit hızla 3’üncü viteste 7 lt/100 km, ikinci viteste aynı hızda ise yaklaşık 10 litre tüketim saptanıyor. Görüldüğü gibi hangi hızda hangi viteste gidilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekiyor.

 

  • Arabanızın mutlaka bakımlarını zamanında yaptırın. Buji ve hava filitlerini değiştiriniz.
  • Arabanızı soğuk havalarda ve geceleri mutlaka 2-5 dk ısıtıp öyle yola çıkın.
  • Ani kalkış veya ara gazı gibi olaylardan uzak durun.
  • Kışın kış lastiklerini yazın yaz lastiklerini kullanın. Dört mevsim veya daha büyük ebattaki lastikleri kullanmayın.
  • Arabanın devrini iyi ayarlayın. 30000 devri geçmemeye bakın. Vitesleri zamanında değiştirin ve arabayı bayıltmayın.
  • Arabalarda bilhassa 90 km hız sınırına uyun.
  • Çok sıcak havalarda arabanızı çalıştırın ve biraz ısınmasını beklerken camları açık bırakın. Sonra klimayı çalıştırın ve klimayı çok kullanmayın. Çünkü klima demek yakıt canavarı demektir.
  • 90 km hızla giderken camları açmayın bu yakıt tüketimini arttırır.
  • Yakıtınızı mümkün olduğu ölçüde iyi yerlerden ve performansı yüksek olan ofislerden alın.
  • Ucuz olsun diye bilhassa dizel arabalarda biodiesel vb dizeller almayın. Yeni araba diezellerde motoru bozar.
Back to top